Моята количка
Вашата кошница е празна!
Здравейте, ароматни потребители! Ако се чудите на заглавието – Не няма да се къпем с масла! Макар че не е изключено и в тези жеги ще е доста приятно!
Днес ще си говорим за хигиена. Знам, че след Ковид не Ви се нрави, но все пак аз няма да Ви уча как да си миете ръцете! (вече трябва да го знаете) Арома хигиената е „банята“ за Вашия/те домашни помощници в арома- терапията, а именно дифузерите! Няма нищо сложно в това начинение, но пък е задължително, за да Ви служат дълго време. За да не се объркате в потока от информация ще разделя дифузерите по категории, а именно:
- Пасивни дифузери
- Дифузери без вода
Най – често разпространени за употреба са дифузерите с вода.
Ако си търсите такъв, тук може да го откриете тук.
Както се грижим ежедневно за нашата кожа, коса и нокти, така трябва да обърнем внимание и на хигиената на дифузера. Той е част от семейтвото и си има своите нужди! Неделя е един така небезизвестен хигиенен ден за България, тaка че можете спокойно да почиствате дифузера си всяка неделя!
За това ще са Ви нужни:
Бял/оризов оцет
спирт
чиста вода
чиста кърпа
Вариант 1 – Подходящ за ежеседмично почистване, когато дифузерът не е много мръсен и не сте използвали тежки масла. Изсипвате каквото е останало в контейнера от последната дифузия и с тампонче за грим или памук напоен с бял/оризов оцет минавате по всички вътрешни елементи на дифузера. Това, което може да се разглоби го разглабяте и почиствате, а ако не - може просто старателно минете всички дупчици.След това затваряте отново частите и дифузерът е готов за работа!
Вариант 2 – Дълбоко почитване! Изсипвате останалата течност от последната дифузия. Слагате във ваничката 5 – 10 капки бял оцет и пускате дифузера да работи около 10мин (може под аспиратор, за да не дишате оцет или проветрявате помещението добре). След изтичането на тези 10мин изплаквате частите с чиста вода, като внимавате сякаш държите бебе. Не искаме след първата баня да имаме удавен дифузер нали?! Подсушавате добре със суха и чиста кърпа!
Пасивни дифузери
Пасивна дифузия има, когато етеричните масла се изпаряват сами и нежно ароматизират въздуха, докато уханието се разсее напълно. За целта се използва специален камък/ керамика, върху който се накапва етеричното масло. Ароматът се отделя без ултразвук, вентилатор или нагряване. Пасивната дифузия е фина и е идеална за ароматизиране на малки пространства – на бюрото, в гардероба, на нощното шкафче. Ако не сте виждали или пък искате да се сдобиете с такъв, ще Ви изчакам да си направите една бърза поръчка от кликни тук
И ще продължа към темата!
Те са като електронните цигари – хем е дифузер, хем не е точно! Моля да ме извинят за сравнението привържениците на ел.джаджите! Та да си дойдем на думата – тези пасивни дифузери, не се пълнят с вода, не се нуждаят от контакт на близо, нито пък от зареждане на батерия (май излиза, че са по добри и от ел. цигарите, но да не се отплесвам). Съответно и тяхната хигиена се свежда до минимум усилия! Това което трябва да правите най – често е да не забравяте да почистите праха, преди добавянето на нови етерични масла. За да не се зацапва самият дифузер, накапвайте маслото от долната страна на камъка.
Можете да направите дълбоко почистване, след като сте използвали пасивния си дифузер няколко пъти – просто избършете внимателно повърхността с памучна кърпа, потопена в разреден оризов/бял оцет. В купа смесвате 200мл вода и 1ч.л. оцет. Подсушете добре повърхността с чиста кърпа.
Дифузери без вода
Да, и такова чудо има! Най – често са малки и компкатни. Има модели, които стоят в контакта директно, както и такива без нужда от постоянен заряд. Ако искате да разберете повече и да се докоснете до нежната им визия –кликни тук.
Както ще потвърдят хората с малки деца – те се цапат много! И за да не ме убиете с камъни отново за сравнението, ще се защитя с това, че и дифузерите и децата се чистят лесно! Та – (не няма да говоря за прането на децата или може би в друг блог ;) ) дифузерите без вода работят директно с бутилка масло поставена в него. Това значи, че те трябва да бъдат старателно почиствани по – честичко от останалите видове.
По парата от дифузера ще познаете, че той има нужда от „баня“. Затова и не трябва да пропускате техните хигиенни дни!
Почистване
Премахвате маслото от дифузера и с чиста салфетка/тампонче за грим/клечка за уши почиствате добре отвора, в който стой самото масло, както и дупчицата, от която излиза пушека. След това напоявате салфетката със спирт/алкохол (или напръсквате със спрея от „Бленд за защита“) и минавате отново отворите на дифузера/ите.
NB’ За да не се „дави“ дифузерът Ви – избягвайте поставянето на масла в него, които са разредени с базово такова.
Е, ако изчетохте докрай и сте объркани – вземете един душ (дори и да не е неделя), пък се свържете с нас, за да Ви обясним обстойно за различните дифузери и употребата им!